top of page

O mne / About SashaSi

SashaSi jewelry designer

Hey there! I'm Sasha, the creative force behind SashaSi.

 

   My initial interest was in art and design, which later led me to start designing and making jewelry. I was always fascinated by forms, colors, and aesthetics of visual art.

 

   With a family history rich in artistic influence, my passion for creation paved the way for crafting unique jewelry pieces that blend artistic expression with practical design.

 

   From delicate earrings to statement necklaces, each piece in my collection is handcrafted with love and attention to detail. I believe that jewelry should not only adorn but also tell a story and evoke emotions.

 

   Moreover, I collaborate with my Ukrainian friend Maryna Osipova on my linen knits collection. My collections are inspired by the JAPANDI style.

 

   In addition to jewelry making, I'm also involved in supporting small artisans and entrepreneurs. My mentoring programs are aimed at helping individuals and businesses build their brands and develop their creative skills.

 

   I believe in the power of education and collaboration and am grateful to share my knowledge and experience with others.

Ahojte! Som Sasha, tvorivá sila za značkou SashaSi.

 

   Môj záujem o umenie a dizajn pramenil z rodinného prostredia, a neskôr ma priviedol k tvorbe šperkov. Odmalička ma fascinovali formy, farby a umelecký výraz.

 

   Moja vášeň pre tvorbu mi otvorila cestu k vytváraniu jedinečných šperkov, ktoré spájajú umelecký prejav s praktickým dizajnom.

 

   Od jemných náušníc až po výrazné náhrdelníky, každý kúsok v mojej kolekcii je ručne vyrobený s láskou a pozornosťou k detailom. Verím, že šperky by nemali len zdobiť, ale aj rozprávať príbeh a vyvolávať emócie. 

 

   V spolupráci s mojou kamarátkou - pletiarkou z Ukrajiny Marynou Osipovou pre moju značku SashaSi Collection vyrábame pletené kúsky zo 100% ľanu. Moje kolekcie sú inšpirované štýlom JAPANDI.

 

   Okrem výroby šperkov sa tiež angažujem v podpore malých remeselníkov a podnikateľov. Moje individuálne mentorské programy sú zamerané na vedenie jednotlivcov v budovaní svojej značky a rozvoji tvorivosti a inovácii v podnikaní.

   

   Verím v silu vzdelávania a spolupráce a som vďačná, že môžem zdieľať svoje poznatky a skúsenosti.

SashaSi Jewelry Designer process in workshop
Anchor 1
bottom of page